top of page

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Normal şartlar altında devam eden sosyal hayat ve iş hayatında beklenmedik bir şekilde aniden darbe vuran yangınların önlenmesi amacıyla, sektörde en fazla kullanılan sistemlerden biri olarak FM 200 Gazlı Söndürme Sistemlerinikullanabilirsiniz. Kokusuz ve saydam renkli özelliğiyle en çok talep edilen yangın söndürme sistemlerinden biri olarak insanların can güvenliği düşünülerek yapılan bu sistemler oldukça işlevseldir. FM 200 Gazlı Söndürme Sistemi yanan bölgeye müdahale ederken bölgede zarar oluşturmadığı için avantajlı sayılmaktadır. ISO14520 standartlarında üretilerek kalite şartnamelerine ve yönetmeliklerine de uygun olmaktadır.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Apartman, atölye, işyeri ve diğer ticari kuruluşların gazlı yangın söndürme sistemlerini araştırırken FM 200 sistemi konusunda araştırdıkları en önemli konu FM 200 gazlı söndürme sistemleri nasıl çalışır konusudur. Genel olarak karşılaştıkları cevap ise farklı otomatik yangın söndürme sistemlerinin çalışma prensibinden çok da farklı olmadığıdır.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri, algılayıcı sensörün yangını fark etmesiyle 8 saniye içinde ateşleyiciyi hazırlayarak püskürtme sistemini devreye sokması prensibiyle çalışır. Böylece alevlenmenin başladığı bölge kıvılcımdan yangına dönüşmeden bertaraf edilmiş olur. Tüm yangın söndürmeleri ana ilkesi olan, alevin havayla temasının önlenmesi işlemi aynı şekilde burada da gerçekleşmektedir. Hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem sayesinde hem can hem de mal kaybının önüne geçilmektedir.

Tüp içerisinde basınç altında bekleyen FM 200 gazı açığa çıkartılarak yangına müdahale edilir. Gazın basınç değerini gösteren basınç ölçer göstergeler sayesinde, bakım zamanı elle müdahale ederek gazın yenilenmesi sağlanmaktadır. Manifold kolektörler sayıca fazla olan basınçlı tüplerin birbirlerine bağlanmasını sağlar. Tahrik üniteleri ateşleme görevini üstlenerek otomatik sistemi başlatır ve nozüller yardımı ile gaz boşaltılarak ortam emniyeti sağlanır.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Bakımı

Saydam renkte olan FM 200 gazı yangına müdahaleden sonra etrafta renk bırakmaz. Dumanı engelleyen, yangının dağılmasını önleyen ve insanların boğulma tehlikesini bertaraf eden FM 200 gazlı söndürme sistemleri bakımı periyodik olarak yapılmalıdır.

Sistem üzerindeki basınç ölçerlerin sürekli olarak kontrol edilmesi, yangına müdahale edilmemişse bile düzenli olarak gazların yenilenmesi, eksiklerin tamamlanması çok önemlidir. Günümüzde genellikle tüketiciler riskli durum başa gelmediği sürece tehlikenin farkında olmamaktadırlar. Alınması gereken önlemleri almayarak hem can hem de mal kaybına davetiye çıkarmaktadırlar. Otomatik gazlı söndürme sistemlerinin düzenli muayenesi şarttır. Resmi görevlilerce yapılacak incelemelerde ciddi cezalar yazılmaktadır.

bottom of page